logoTitle
Digital Health Summit Turkey 2015 - Konferanslar - PTMS - Pharma Tailor Made Services
Konferanslar
Digital Health Summit Turkey 2015
www.dhsturkey.com

Türkiye’nin ilk ve tek dijital sağlık zirvesi Digital Health Summit Turkey 17 – 18 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşti
Sağlık sektörünü buluşturan zirve, Digital Health Summit Turkey 2015 gerçekleşti. .

Digital Health Summit Turkey 2015, 17-18 Aralık tarihleri arasında Vodafone Altın Sponsorluğu’nda İstanbul’da Park Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi. Sağlık sektörünün ilham verici, hasta odaklı ve yenilikçi zirvesi olan Digital Health Summit Turkey 2015, teknoloji ve yazılım firmaları, ilaç sektörü, hasta örgütleri, üniversiteler, ajanslar, mobil operatörler, sağlık kurumları gibi farklı alanlardan 282 kişinin katılımıyla tamamlandı.

Digital Health Summit Turkey’in dördüncüsü 17-18 Aralık 2015 tarihleri arasında Vodafone Altın Sponsorluğu’nda İstanbul’da Park Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi. Sağlık sektörünün en yenilikçi zirvesi olan Digital Health Summit Turkey 2015, teknoloji ve yazılım firmaları, ilaç sektörü profesyonelleri, hasta örgütleri, akademisyenler ajanslar, mobil operatörler, sağlık kurumları gibi farklı alanlardan 282 kişinin katılımıyla tamamlandı. PTMS tarafından düzenlenen zirve iki gün boyunca 25 oturumda, 38 konuşmacıyı bir araya getirdi. 38 konuşmacının deneyimlerini paylaştığı zirvede teorikten pratiğe dijital sağlık alanında bir çok yeniliklerden bahsedildi.

Zirve, açılış konuşmasını Leyla Alaton’un yaptığı ilk gün yoğun ilgiyle başladı. Dünyanın önde gelen dijital sağlık danışmanlarından Len Starnes, sağlık çalışanları için geliştirilen sosyal ağların günümüzdeki önemli etkisi ile ilgili çarpıcı örnekler sundu. Zirvenin ikinci uluslararası duayeni Healthcare Paradigm Başkanı Dr. Zakiuddin Ahmed mobil sağlık alanındaki yenilikleri ve fırsatları katılımcılarla paylaştı. Zirve’nin altın sponsoru olan Vodafone’dan “Faturalı Müşteriler, Sosyal İş Modelleri ve Inovasyon Segmentleri Kıdemli Pazarlama Müdürü” Hülya Gündoğan Uçarlar ve “İşe ve Marka Ortaklıkları Kıdemli Müdürü” Rüçhan Ziya ise global örneklerle zenginleştirdikleri ilgi çekici sunumlarında telekominasyon ile sağlık sektörünün yollarının yakın gelecekte çok daha sık kesişeceğini, sektörel iş birlikteliklerinin ülkemizde de daha sık olacağına dikkat çektiler.

Intel Sağlık ve Yaşambilimleri Büyük Veri Analizleri Global Direktörü Afşar Akal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen Kişiselleştirilmiş Tıp ve Sağlıkta Genom Dönemi panelinde Genetik Bilimci Dr. Birep Aygün ve SAP Türkiye Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Candan konuşmacı olarak yer aldılar. Türkiye’de ilk defa ele alınan Kişiselleştirilmiş Tıp ve Sağlıkta Genom Dönemi konusunda konuşan Genetik Bilimci Dr. Birep Aygün “Genom çağında Sağlık Bilimleri bir daha asla eskisi gibi olmayacak” dedi. Dijital ve Geleneksel Medyada “Sağlıklı Habercilik Nasıl Yapılmalı?” sorusunu ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Elgiz Yılmaz’ın moderatörlüğünde Milliyet Gazetesi Sağlık Köşe Yazarı Esra Öz ve Gazeteci - Show TV Spikeri Pınar Erbaş cevapladılar. İlk günün sonunda ise önemli bir akademik araştırmaya yer verildi. Gün boyunca gündemden düşmeyen giyilebilir teknolojilerin son kullanıcı ve hekimler tarafından nasıl algılandığına dair yapılan bu araştırma sonuçları İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü Üretim Yönetimi ve Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süphan Nasır açıkladı. Araştırmaya göre hekimler özellikle veri gizliliği ve korunması konusunda giyilebilir teknolojileri riskli bulurken, kullanıcılar ise bu tür ürünlerin sağlıklarına zarar vermesinden endişe ediyorlar. Zirvenin ikinci gününün açılışı T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci tarafından Sağlık Bakanlığı’nın dijital sağlık alanındaki en büyük projesi olan “Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi e-Nabız” ile yapıldı. Dr. Birinci’nin verdiği bilgilere göre 2 milyon 700 bin kişi aktif olarak e-Nabız kullanıcısı. Sistemin sağlık sektöründeki tüm paydaşlara fayda sağlayacağının altını çizen Dr. Birinci, veri gizlililiği konusunda da hassasiyet gösterdiklerini belirtti. Tüm katılımcıların dikkatle takip ettiği e-Nabız ile kişiler, tüm muayene, tetkik ve tedavilerini, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebilecek ve tıbbi özgeçmişlerine her an e-Nabız’a tüm akıllı cihazlarla bağlanabilecek. e-Nabız ile hastalar, ziyaret ettiği tüm sağlık kuruluşlarındaki muayene bilgisi, reçete ve ilaç bilgileri, farklı laboratuvarlarda yapılan tetkikler ile tıbbi görüntülerine ve bunların raporları gibi daha birçok sağlık bilgisine her an, her yerde ulaşabilecek.

Zirvede yer alan Galatasaray Üni. İletişim Fak. Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kerem Rızvanoğlu, “Erişilebilirlik: Engelliler için Kullanıcı Dostu Dijital Platformlar Tasarlamak” konulu oturumda, dijital platformların engelliler için uyarlanmasının firmalar tarafından sadece bir sosyal sorumluluk projesi olarak algılandığının ancak bu algının değişmesiyle birlikte bu alanda gelişim sağlanabileceğini dile getirdi. İlaç sektörüne yönelik teoriden pratiğe bir çok konunun ele alındığı ikinci gün, ilaç sektörünün dijital profil arayışını ele alan Michael Page Kıdemli Müdürü Jülide Tunalı’nın oturumu ile sona erdi.

Türkiye ve dünyadan sağlık ve bilişim sektörünün önde gelen üst düzey yetkililerin katıldıkları zirvede bu yıl, alanında uzman bir çok konuşmacı ve konu başlığı ele alındı. Özellikle 'hasta odaklı' yaklaşımlar üzerinde tartışıldı. Digital Health Summit Turkey 2015’te başka neler konuşuldu?

• Sağlıkta Dijital Dönüşüm • Vodafone Cep Sağlık • Dijital Pazarlama: Toplum için mi, Marka için mi? • Dijital Hastane • Dijital Dünya Beynimizi Nasıl Değiştirdi? • Dijitalin Dönüştürdüğü Sağlık Sektöründe Bir Yüzleşme: Hasta Odaklılık • Vademecum: İlaç Karar Destek Sistemlerinin Dijital Sağlıkta Yeri • Sağlık, Sanat ve Dijital: Bir İşbirliği Öyküsü • İlaçta Çoklu Kanal Uygulamaları ve Öneriler • SFA Çözümünde Sınırları Zorlayın: Bir Başarı Hikayesi • Sağlık Profesyonellerinin Dijital Mecra Kullanımı
KATEGORİNİN ÇOK OKUNANLARI
Spektrum III, 9 Ekim 2013
10 Haziran 2013 11:06:56
PTMS Pharma Tailor Made Services © 2018 Tüm hakları saklıdır.